Testovi mobitela

NOA E1 Enduro

E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro E1 Enduro
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 12-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat4
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 132 x 65 x 10,5
Masa uređaja (g) 150
Operativni sustav Android 5.1 Lollipop
Chipset MTK6735M
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,00 GHz
Broj jezgri procesora 4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4,5
Rezolucija ekrana 960 x 540
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 244
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 8 GB
RAM memorija 1 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 8 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8,1 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 8,1 megapiksela (3264 x 2448)
Bljeskalica LED
Rezolucija video snimanja 1280 x 720
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
WLAN WiFi
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 3000
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno Jamstvo: 12 mjeseci + 12 mjeseci registracijom na H18 stranici, bijela i siva boja
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 50
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 9022
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 101
Gdje kupiti
Cijena 799 kn
Info Hangar18



http://www.hangar18.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

4G za malo para
Autor: Lucija Pilić

4G, prednja kamera od 8 MP i baterija od 3000 mAh ističu se među specifikacijama ovog mobitela iz niže cjenovne klase

12.01.2016.

 

Hrvatski brand Noa, poznat po nižim cijenama mobitela u odnosu na specifikacije, na test nam je poslao model E1 Enduro. E1 je gotovo pa po svemu, prvenstveno performansama i cijeni, model niže klase. Od mobitela u svojoj klasi razlikuje se po tri parametra koji mu idu u prilog - litij-polimerskoj bateriji velikog kapaciteta, višoj kvaliteti fotografija prednje kamere te mogućnosti povezivanja na 4G mrežu. Što to znači za svakodnevnu uporabu te koliko je dobar u ostalim područjima, saznajte u nastavku naše recenzije / u testu Noa E1.

Sadržaj pakiranja

U kutiji smo dobili mobitel, bateriju (odvojenu od uređaja u pakiranju), punjač, slušalice i microUSB kabel "flat" tipa duljine 101 cm. Kabeli "flat" tipa od običnih se razlikuju po tome što imaju široku, tanku ovojnicu koja se da lakše smotati (bolje rečeno, sklupčati) u originalni položaj. Također, priložen kabel ima nešto duži microUSB nastavak pa kabel viri napola kad ga ukopčate.

Ergonomija, dizajn i izrada

Noa E1 Enduro svoj elegantni dizajn posuđuje dijelom od Xiaomijevog Mi4 modela (izgled prednjeg dijela, smještaj kapacitivnih tipki), dijelom od Meizuove linije (dizajn kapacitivnih tipki). Uređaj je lagan i lako se koristi samo jednom rukom.

 

Na vrhu test uređaja nalazi se utor za slušalice, na dnu za microUSB kabel, a s desne strane smještene su tvrde tipke za uključivanje/isključivanje uređaja te pojačavanje/stišavanje glazbe. S obzirom da je relativno malen, tipke su lako dostupne neovisno o tome držite li ga u lijevoj ili desnoj ruci.

 

Na stražnjoj strani smještene su kamera i bljeskalica (gornji dio) te zvučnik (donji dio). Na stražnjoj strani također je prisutan plastični poklopac ispod kojeg se nalaze (odvojiva) baterija, utor za microSD karticu te dva utora za microSIM kartice. Zanimljivo je da na čvrst pritisak plastični poklopac uopće ne škripi, ali zato škripi lijeva i desna strana ekrana na prednjem dijelu.

Ekran i tipkovnica

Bili smo vrlo zadovoljni svjetlinom, prikazom i odazivom 4,5-inčnog IPS ekrana rezolucije 540 x 960 (244 ppi) tijekom svakodnevnog korištenja. Mobitel dolazi s čvrsto prilijepljenom zaštitnom folijom zbog čega se boje čine ispranima, no skidanjem folije možete riješiti i taj problem. Nadalje, u postavkama dodatno možete prilagoditi sliku svom ukusu uključivanjem dinamičkog kontrasta i korisničkog načina rada, gdje ručno možete postaviti kontrast, zasićenost, svjetlinu, oštrinu i temperaturu boje.

 

Klasična Android Lollipop tipkovnica s poznatim rasporedom tipaka (dijakritički znakovi i brojevi dostupni na prvom ekranu uz duži pritisak) čeka vas i ovdje. S brzim tipkanjem nismo imali problema, tek nam se tu i tamo zalomila greška.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Noa E1 Enduro se vrti na Android Lollipopu 5.1. Nije riječ o najnovijoj verziji Androida, ta čast pripada Marshmallowu, ali dovoljno je svježa da vam pruži konkretan razlog prelaska s četvorke. Osim postavki za namještanje slike ekrana te planiranog uključivanja i isključivanja uređaja, mobitel se može podičiti opcijom pametnih gesti, kojih ima ukupno deset (dvostruki klik za buđenje ekrana, crtanje slova m za pokretanje aplikacije glazba, itd.). Sve ostalo (namještanja prečaca, pozadinske slike) bi vam trebalo biti poznato otprije.

 

Uređaj pogoni četverojezgreni procesor na 1,0 GHz u paru s 1 GB RAM-a što je dovoljno za fluidan rad do određene mjere. Čim smo imali više od deset otvorenih aplikacija ili bismo otvorili jednu vrlo zahtjevnu (primjerice, igru Fallout Shelter) uređaj bi se zamjetno usporio te smo morali ručno gasiti suvišne aplikacije. Aplikacijama također treba dosta vremena za paljenje. Primjerice, Chromeu je trebalo u prosjeku 2,5, a Facebooku 5,6 sekundi za uključivanje.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Aplikacija Kontakti sadrži sve kontakte koje uređaj može pronaći na SIM kartici i Gmail računu, a dodatno možete sinkronizirati kontakte s društvenih mreža ili drugih e-mail računa. Odabir kontakta otkriva vam sliku, broj (kojeg iz izbornika odmah možete nazvati ili mu poslati poruku) te nedavne interakcije s osobom, a kontakt dodatno možete staviti u favorite ili ga urediti. Aplikacija Kontakta nije povezana s Telefonom, no zato Telefon na početnom ekranu daje prečac do kontakata. Osim kontakata, tu su prečaci za popis poziva te brzo biranje nedavno kontaktiranih osoba. Na dnu aplikacije nalazi se gumb za prikaz brojčane tipkovnice ako broj nemate u imeniku. Kvaliteta razgovora bila je vrlo dobra.

 

Na uređaju nema predinstaliranih društvenih mreža pa smo po običaju skinuli Facebook i Twitter. Sve važne opcije za uređivanje newsfeeda/timelinea poput dodavanja objava i slika te prečaci za postavke, prijatelje/followere, notifikacije i pretragu, zgodno se nalaze na početnom ekranu aplikacija tih društvenih mreža. Usto, automatski dobivate notifikacije o tome tko vam je lajkao status, komentirao tvit ili koji prijatelj ima rođendan tako da uvijek možete ostati u toku.

E-mail i poruke

Osim blagih kozmetičkih promjena, Gmail i E-mail aplikacije ostale su iste kao na ranijim Android verzijama. Pregledavate poštu swipeanjem, imate pristup svim folderima, možete namjestiti sinkronizaciju najčešće svakih pet minuta, itd. Za vrijeme korištenja susreli smo s malim bugom kod e-mail aplikacije, a taj je da nam je uvijek prikazivao da imamo jedan nepročitani mail.

 

Aplikacija za SMS poruke se također nije bitno mijenjala. Poruke su prikazane u formi razgovora, a u tom razgovoru uvijek imate prečac za zvanje osobe te kratki pregled profila i povijesti interakcije s istom.

Procesor, memorija

Noa E1 Enduro pokreće čipset MTK6735M, na kojem je smješten četverojezgreni procesor (1,0 GHz) te 1 GB RAM-a. U našem klasičnom modus operandiju koji se sastojao od pretraživanja interneta, pregledavanja Messengera i mailova te pregledavanja društvenih mreža, ova kombinacija se pokazala sasvim dostatnom. Međutim, imali smo problema pri pokretanju zahtjevnijih aplikacija, odnosno ostavljanja suvišnih aplikacija da rade u pozadini.

 

Deklarirana interna memorija je 8 GB, a stvarno dostupna 4,12 GB. Na sreću, možete ju proširiti microSD karticom koje se mogu naći već po 40 kuna za 16 GB.

Benchmark test

Na Quadrant Standard testu Noa E1 Enduro postigao je 9022 bodova, Antutu je pokazao 18.727, a Vellamo Browser (Chrome) 1972 boda. Na Vellamo Metal testu dobio je 627 bodova, a Multicoru 1209 bodova. Osim rezultata za Quadrant, možemo reći da su brojke bliže srednjoj kategoriji, nego nižoj. Na uključivanje uređaja prosječno smo čekali 50,6 sekundi, a isključivanje 7,5 sekundi. Kamera se u prosjeku pokretala za 2,5 sekunde.

Baterija i trajanje

Baterija od 3000 mAh trebala bi jamčiti dugu trajnost. U svakodnevnom korištenju gdje smo imali upaljenu maksimalnu svjetlinu i zvuk te WiFi ili 3G, uključenu sinkronizaciju za dva mail računa i dvije aplikacije za društvene mreže, baterija nam se nakon dva i pol sata korištenja (sat vremena WPS Office, pola sata Chrome, pola sata video, 20 minuta glazba, 10 minuta ostale aplikacije, uz ažurno provjeravanje notifikacija) spustila sa 100% na 76%. S ovim režimom rada bi bez problema trebala izdržati puna dva dana korištenja.

 

Zbog visokog kapaciteta očekivali smo da će se baterija malo duže puniti od nule do 100%, no nismo očekivali da će na punjaču stajati čak 5 sati i 48 minuta! Možda traje nešto duže nego kod ostalih uređaja, ali računajte da će na punjaču morati biti cijelu noć.

Multimedija, FM radio, glazba

Ako na mobitelu često kratite vrijeme gledanjem serija i filmova dok putujete javnim prijevozom, nećete biti razočarani mogućnostima ovog uređaja. Noa E1 Enduro bez problema vrti sve popularne formate (.mp4, .avi, .mkv), od 480p do 1080p rezolucije. No ostaje problem kao kod većine mobitela - ne pokreće videe s .ac3 zvučnim kodekom.

 

Glazbena reprodukcija je vrlo dobra - i na priloženim slušalicama i na vrlo glasnom zvučniku. Ipak, na slušalicama smo primijetili blagu distorziju zvuka, kao da je uključen efekt reprodukcije u koncertnoj dvorani. S drugim slušalicama (Apple) taj efekt nije bio primjetan, no zato je zvuk bio preglasan, s izraženom distorzijom. Srećom, zvuk možete poboljšati/prilagoditi uz pomoć ekvalizatora.

 

Aplikacija za FM radio jednaka je onoj iz prastare Kit Kat verzije te omogućava lagano pretraživanje, spremanje stanica i snimanje sadržaja.

Fotoaparat i video

Noa E1 Enduro  ima prednju i stražnju kameru od 8 MP. U teoriji, to bi trebalo biti dovoljno za dobre fotografije. I zaista, kad ste vani i slikate, na malom ekranu vam se prikazuju uglavnom vrlo dobre fotografije. U pravilu, tek kad dođete doma i pogledate (razvučete) slike na računalu, vidi se kako kamera ima problema s izoštravanjem. Naravno, fokusirani objekt je uvijek prilično dobro i detaljno prikazan, ali zato se vrlo često zna pojaviti (nenamjerno) zamućenje na drugom dijelu fotke, čak i kad ne zumirate fotku. Sa svakim povećavanjem fotografije, primijetit ćete generalni gubitak oštrine te povećavanje zamućenosti detalja (npr., slova na prometnom znaku). Isto se može reći za 720p videe. Vjernost boja je u redu sve dok radite u dnevnim uvjetima te se igrate s HDR postavkama. Što je vani ili u kući mračnije, to fotografija postaje zamućenija i ne hvata detalje. Općenito gledajući, kvaliteta fotki u rangu je ove cjenovne klase.

 

U pogledu prednje kamere, stvari nisu bitno drukčije, poglavito zato što s njom prvenstveno snimate krupni kadar pa slike ispadaju, neovisno o uvjetima, pomalo ispikselizirano. Ipak, pohvalili bismo što je i u tom modu moguće fotkanje s uključenim HDR-om te što postoji opcija za uljepšavanje lica.

 

Fotografirano s Noa E1 Enduro

 

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link:

http://1drv.ms/1PUeNpd

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1452674776.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1452674802.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1452674818.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Od mogućnosti povezivanja, tu su 4G, WiFi, GPS i Bluetooth. Od internetskih preglednika, na uređaju se nalazi klasični Android preglednik, no s Google Play trgovine možete dodatno skinuti Chrome, Operu, Dolphin ili neki drugi preglednik po izboru. Mi smo se prvenstveno služili Chromeom. Mobitel nije imao problema s hendlanjem desetak otvorenih tabova, učitavanjem elemenata pri skrolanju ili zumiranjem sadržaja. Zapravo, jedini put kad smo trebali zumirati sadržaj je bio kad smo otišli na Mobilove stranice. Inače, Chrome na Lollipopu prikazuje kartice kao zasebne aplikacije pa ako želite staru funkcionalnost (više kartica unutar jednog preglednika) morat ćete u postavkama preglednika isključiti spajanje kartica i aplikacija.

Navigacija

Noa E1 Enduro dolazi s predinstaliranim Googleovim Kartama s ugrađenom navigacijom, što je prosječnom korisniku sasvim dovoljno za određivanje svoje lokacije te provjeravanje i praćenje uputa od odredišta A do odredišta B.

Uredski paket

Na mobitelu smo našli predinstaliranu aplikaciju Documents To Go za pregledavanje dokumenata. Putem istog programa možete ih kreirati i mijenjati ako kupite licencu. Međutim, s pregledom dokumenata imali smo problema zbog nečitkog fonta i izostanka slika u prezentacijama pa bismo vam preporučili naknadnu instalaciju WPS Officea.

Organizator i alarm

Googleov Kalendar, koji se može sinkronizirati i s drugim mail računima te aplikacija Sat sastavni su dio i ovog Androida. U Kalendaru lako možete sastavljati događaje, dodavati im mjesto, podsjetnike i dr. Sat sadrži alarm s osnovnim postavkama (ponavljanje, melodija, vibracija), svjetski sat, štopericu i odbrojivač vremena. Alarm zvoni čak i kad je mobitel isključen. Dodatno, možete podesiti automatsko vrijeme uključivanja i isključivanja uređaja.

Aplikacije i igre

Osim Documents To Goa, na ovom Androidu se ne nalaze druge 3rd party predinstalirane aplikacije. Čak nema ni puno Googleovih servisa. S Google Play trgovine naknadno smo skidali Chrome i YouTube.

 

Casual gameri će biti zadovoljni mogućnostima Mali-T720 grafičke kartice budući da se na njoj bez problema vrte naslovi poput Criminal Casea. S druge strane, igrači koji žele igrati zahtjevnije igre kao što je Fallout Shelter imat će problema. Uređaj je normalno radio dok smo igrali "mobilni" Fallout, ali čim bismo izašli iz igre da provjerimo notifikacije ili nastavimo neobvezno koristiti mobitel, primjećivali smo osjetan lag i trzanje sustava pa bismo odmah morali ugasiti igru u pozadini.

Cijena za Noa E1 Enduro

Cijena za Noa E1 Enduro iznosi 799 kuna (siječanj 2016.), što smatramo iznimno povoljnim u odnosu na ponuđen paket.

Cool faktor

Svi ljubitelji selfijea cijenit će nešto višu kvalitetu fotki prednje kamere s 8 MP.

Zaključak testa

Noa E1 Enduro je kvalitetan model niže cjenovne klase koji za manje od 800 kuna nudi dobar ekran, bateriju visokog kapaciteta, odličnu ergonomiju i nešto bolju prednju kameru od konkurencije, zaključujemo naš review / recenziju. Reprodukcija multimedije i surfanje na internetu je također jedna od dobrih strana ovog uređaja, ponajprije zahvaljujući ekranu. Međutim, morate imati na umu da je ovo uređaj iz niže kategorije pa, shodno tome, nemojte misliti da će otvaranje 20 aplikacija proći bez reperkusija. Uređaju bismo zamjerili i, po našem mišljenju, zaista predugo punjenje odlične baterije od skoro šest sati te slabiju kvalitetu izrade kućišta.

 

Plus

+ ekran

+ baterija

+ ergonomija

+ prednja kamera

 

Minus

- brzina rada

- dugo punjenje baterije

- kvaliteta izrade

Konkurencija - Zopo ZP350

Zopo ZP350 također ima 4G, ali i 5-inčni IPS zaslon rezolucije 1280 x 720 te četverojezgreni procesor koji radi na taktu 1,3 GHz (čipset: MT6735). S druge strane, Zopo ZP350 ima bateriju slabijeg kapaciteta (2300 mAh) te lošiju prednju kameru (2 MP). Cijena mu je 899 kuna (799 na akciji).

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1452821729.jpg

Konkurencija - Acer Liquid Z530

Slično kao i Zopov ZP350, Acerov model radi na MT6735 čipsetu te ima 5-inčni ekran 720p rezolucije. Također dolazi s Android Lollipopom 5.1. Obje kamere snimaju fotografije u razlučivosti od 8 MP. Ipak, ima slabiju bateriju od 2420 mAh.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1452821742.jpg

 

 

 

Komentari

Noa

26. rujna 2016 - 01:17 Prijavi neprimjeren komentar

Ne kupujte ovo smece, nema sta mu nije crklo, ne da mi se natezat sa servisom koji ga izgleda drze 2 mjeseca a ni ne zelim ga vise jer gori mob ne mogu zamislit.

ado

11. ožujka 2016 - 09:51 Prijavi neprimjeren komentar

E ovako :)
Telefon sam uzeo u Crnoj Gori prije 6 dana... Do sad sam ga samo dva puta napunio, radi brze i bolje od moja dva stara telefona SONY XPERIA Z ULTRA i BlackBerry q10. Telefon sam uzeo jer sam htio da probam neki jeftiji model, cisto da vidim da li nam velike kompanije prodaju samo ime, i uvjerio sam se u to :)
Sve u svemu, telefon je pravi "muski", ima sve sto vam treba, ali baterija je od svega toga najbolja...
Moja preporuka :)
Pozz

rontonton

22. veljače 2016 - 13:03 Prijavi neprimjeren komentar

mobitel je smeće blago rečeno

Burger

29. siječnja 2016 - 19:30 Prijavi neprimjeren komentar

Evo gledam razlicite recenzije ovog mobitela i ako bi mi mogli evo iskreno odgovorit jel ste imali ikakvih padova aplikacija, smrzavanja ekrana ili nesto tako na mobitelu i koja bi vam bila ocjena od 1-10 za mobitel.
Puno hvala

kika

25. siječnja 2016 - 19:26 Prijavi neprimjeren komentar

Kako da maknem neku osobu sa brzog biranja i drugu stavim,i nema nigdje postavka poziva,blokada i slicno,hvala unaprijed. Inace mob je prva liga :)

Odgovori