Testovi mobitela

NOA Element MG12

Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12 Element MG12
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 08-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat4
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 138 x 66 x 7
Operativni sustav Android 5.1.1 Lollipop
Chipset MTK 673
Frekvencija procesora 1,30 GHz
Broj jezgri procesora 4
Ekran i tipkovnica
Rezolucija ekrana 1280 x 720
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 16 megapiksela (4608 x 3456)
Rezolucija prednje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1280 x 720
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
LTE (4G) Ima
Bluetooth Da (4.0)
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2000
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno Jamstvo 12 mjeseci + dodatnih 12 s registracijom na h18.hr website
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 26
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 3221
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1499 kn
Info Hangar18



http://www.hangar18.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Odlična srednja klasa
Autor: Ivan Luzar

Noa s MG12 zadire u višu srednju klasu, izazivajući (višestruko) skuplju konkurenciju

21.10.2015.

 

Noa Element MG12 je element koji će Nou etablirati kao jednu od respektabilnijih marki Android modela, ako nastave širiti ponudu s ovakvim modelima. S MG12 nismo morali raditi nikakve kompromise. Ponekad moramo oprostiti neke nedostatke poput mušica u softveru ili izradi, no MG12 je ispunio sva očekivanja, pa čak ih i debelo nadmašio. Android 5.1 i odlična izrada izazvat će i etabliranije konkurente, no za nižu cijenu. Donosimo opširan test / review Noa Element MG12.

Sadržaj pakiranja

Od početka, naše iskustvo s Noa Element MG12 je bilo više high-end nego što smo očekivali. Čak i kutija u kojoj MG12 dolazi doima se kao da se radi o mnogo skupljem modelu, uz bok Samsungu i Sonyju u klasi 3000 kuna na više. U kutiji uz mobitel, pronalazimo dodatnu zaštitnu foliju (uz onu koja je već na mobitelu), plosnati USB kabel dužine 100 cm nalik onome OnePlus Onea, USB adapter i slušalice bijele boje.

Ergonomija, dizajn i izrada

Kada se MG12 uzme u ruku teško je odmah prepoznati da se radi o uređaju s odvojivom stražnjom stranicom i baterijom. Stražnja stranica obuhvaća i srednje bridove uređaja tako da dolazi gotovo do ekrana. Ovaj način izrade nas jako podsjeća na Nokia odnosno Microsoft Lumia modele. Kao i Lumije, MG12 je zbog tog tipa izrade iznimno čvrst uređaj. Kao da se radi o modelu s neodvojivom stražnjom stranicom, na kućištu ne prepoznajemo nikakva pucketanja niti izvijanja, čak ni pri jačem pritisku. S lijeve strane uređaja nalazimo tipke za reguliranje glasnoće, s desne tipku za otključavanje dok je na vrhu 3,5 mm audio priključak, a na dnu microUSB port. Zvučnik se nalazi isto na donjoj stranici, pored microUSB porta. Na testu imamo model u atraktivnoj plavoj boji, no dostupna su još i žuta, crna, zelena i bijela boja. Neovisno o boji, izrade kućišta su od gumirane plastike te ostavljaju dobar dojam na dodir. Sa stražnje stranice nalazimo 16-megapikselnu kameru s LED bljeskalicom, negdje oko sredine lagano izbočeni sjajni logotip Noe, a pri dnu dizajn kvare razne deklaracije čije bi pozicioniranje bilo prikladnije na unutarnjoj strani uređaja.

 

Kako to već biva kod smartphoneova, prednjom stranicom dominira 4,7-inčni ekran. Podno njega se nalaze kapacitivne tipke za meni, home i nazad. Tipka home je iznimno zanimljiva te uvijek svijetli dok je uključen ekran. Uz funkciju navigiranja, home tipka služi i kao notifikacijski LED koji je za naš ukus pomalo prejak. Pri nadolazećem pozivu ili pristigloj poruci, home tipka svijetli jednakim intenzitetom kao i ekran. Tipke za meni i nazad pak svijetle samo kada se njih pritisne, no puno tamnije nego home. Home tipka također diše kada se mobitel puni, lagano pojačavajući te onda smanjujući osvjetljenje. Slično je kao i kada se pritisne jedna od tri kapacitivne tipke, pri čemu home tipka uzima jedan udisaj.

Zbog odlične izrade, ali i dimenzija ekrana MG12 odlično leži u ruci. Nešto je lakši nego što bismo očekivali, no svejedno bez problema možemo dohvatiti sve krajeve ekrana, bez osjećaja da će nam MG12 skliznuti iz ruke.

Ekran i tipkovnica

4,7-inčni ekran natovaren je kraticama poput OGS, HD, JDI i IPS, no ona ključna je da se radi o IPS ekranu. Zbog njega su boje iznimno dobre, pogotovo kada uzmemo u obzir cijenu. Usudili bismo se reći da je ekran na MG12 jedan od boljih s kojima smo se susreli u klasi. Čak i 720p rezolucija kada se postavi na 4,7 inčni ekran ne djeluje premalo već dovoljno oštro da bez problema možemo čitati i sitniji tekst. Vidljivost pod suncem je također dobra, no samo pod uvjetom da je uključeno automatsko ugađanje osvjetljenja ekrana.

 

Tipkovnica koja je predinstalirana na MG12 je tipična za Android u Lolipop verziji. S njom smo bez problema tipkali. Ekran je veoma responzivan i precizan, a sama tipkovnica posjeduje i napredne mogućnosti poput ispravljanja grešaka u pisanju i predviđanja unosa teksta. Po običaju, što se dulje koristi tipkovnica to bolje predviđa što želimo napisati.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Noa Element MG12 je jedan od rjeđih mobitela s kojima smo se susreli da pogone gotovo nepromijenjenu verziju Androida Lolipop i to čak u 5.1.1 verziji. Do sada bismo se znali viđati s uređajima koji pogone gotovo čisti Android, no najčešće u verzijama do 4.4 KitKata. Spram uređaja koji pogone čisti Android 4.4 KitKat, MG12 je osjetno brži. U niti jednom trenu nismo primijetili ikakva usporavanja sustava niti neočekivana međuučitavanja, a čisti Android Lolipop s Material Designom je pravi užitak za koristiti. Imamo osjećaj kao da se koristimo jednim od Nexus modela.

 

Jedine promjene koje je Noa izvršila su dodavanje menija za dual SIM mogućnosti, programirano paljenje i gašenje, te geste zaključanog ekrana. S gestama smo bili najviše iznenađeni, budući da ih ne očekujemo u ovom dijelu ponude Android modela. Moguće je koristiti tipični dvostruki klik za buđenje ekrana, ali i povlačenje lijevo/desno za promjenu glazbe. Ono što je najzanimljivije je i mogućnost postavljanja vlastitih prečaca za aplikacije pa se tako crtanjem slova C, E, W, M ili O na zaključanom ekranu može pokrenuti jedna od instaliranih aplikacija.

 

Noa Element MG12 se pokreće u brzih 26 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik je očekivano neograničenog kapaciteta s mogućnosti sinkronizacije kontakata s računima u oblaku, primjerice Googlea, LinkedIna i Facebooka. Do kontakata se također može doći iz aplikacije za pozive, bilo putem speed diala ili putem zasebnog taba. Do aplikacije poziva se može doći i direktno iz lockscreena, povlačenjem iz donjeg lijevog kuta prema sredini ekrana. MG12 prima dvije micro SIM kartice a kvaliteta poziva s obje je veoma dobra. Nismo primijetili neku razliku u kvaliteti signala niti u pozivu. Sugovornici su nas uvijek jasno čuli, kao i mi njih. Primjetna je jedino malo veća količina buke iz okoline budući da nije ugrađen dodatni mikrofon za uklanjanje buke iz okoline.

 

Aplikacije društvenih mreža rade očekivano dobro. Nekih dodatnih međuučitavanja spram jačih modela nema, a samo učitavanje novih podataka traje neznatnije dulje nego na primjerice LG G3. Facebook i Twitter se scrollaju veoma glatko, s par štucanja samo kod video sadržaja koji nestaju u roku jedne sekunde.

E-mail i poruke

Gmail i Androidov E-mail klijent su već tradicionalni par E-mail aplikacija. Gmail dozvoljava i konfiguraciju drugih E-mail poslužitelja, stoga standardnu E-mail aplikaciju nismo imali potrebe pokretati. Mailovi su u Gmail stizali gotovo trenutno, bez ikakvih problema, čak i s drugih poslužitelja.

 

SMS poruke je kao i pozive, moguće obaviti s obje SIM kartice. Pri slanju poruke priupitani smo s koje SIM kartice želimo slati poruku, a poruke s obje SIM kartice se sortiraju u razgovore ovisno o pošiljatelju, neovisno o SIM kartici. Druge SMS aplikacije prepoznaju samo prvu SIM karticu tako je standardna aplikacija obavezna ako želite slati poruke s druge.

Procesor i memorija

64-bitni MTK6735 čipset je među rijetkim 64-bitnim procesorima u Android svijetu. Android Lolipop ima podršku za 64-bitne čipsetove tako da je izbor MTK6735 i više nego logičan. Čipset sadrži četiri ARM Cortex-A53 jezgre takta 1,3 GHz i napredniji Mali-T720 GPU. Dobar procesor i odličan GPU spojeni su s 2 GB RAM memorije koji sve više postaju norma Android svijeta.

 

Od 16 GB deklarirane interne memorije dostupno je 11,6 GB, od kojih je oko 10,8 GB dostupno korisniku. Uz par većih aplikacija i ponešto multimedije, 10,8 GB može biti tijesno pa je memoriju moguće proširiti microSD karticama kapaciteta do 32 GB, dostupnih već od 150 kn.

Baterija i trajanje

2000 mAh baterija MG12 nosi prosječnu autonomiju. Jedan dan osrednjeg korištenja, s oko 30 minuta slušanja glazbe te oko sat vremena surfanja webom i dopisivanja Whatsappom može na kraju dana ostaviti još oko 30% preostalog kapaciteta. Dva dana korištenja nije baš izgledno, no 30% kapaciteta na kraju dana ostavlja prostora za nešto intenzivnijim korištenjem.

Multimedija, FM radio, glazba

Glazbeni player je nešto stariji od operativnog sustava kojeg pogoni te smo ga prvi puta imali prilike vidjeti na Android Ice Cream Sandwichu. Unatoč godini proizvodnje, on svoj zadatak radi veoma dobro. Glazbu pohranjenu na internoj memoriji je moguće sortirati prema izvođaču, albumu, pjesmi ili popisu izvođenja. Nešto napredniji glazbeni reproduktori su dostupni na Play Storeu, a mi smo skinuli Google Play Music s kojim smo mogli i slušati glazbu koju smo pohranili u cloudu. Bilo da smo pjesme reproducirali s interne memorije ili clouda, kvaliteta reprodukcije je bila jednako dobra. Priložene slušalice su osrednje kvalitete, s nedostatkom bassa i pomalo prigušenim visokim tonovima. Spajanjem drugih slušalica, kvaliteta se znatnije unaprijedila, no još uvijek nedostaje pomalo bassa. Ugrađeni zvučnik je relativno bučan, no na visokim razinama glasnoće gubi jasnoću. U vodoravnom držanju ekrana, lako bismo prekrili zvučnik rukom, no pažljivijim držanjem, rukom bismo stvorili i prostor u kojem zvuk može rezonirati, čime se pojačava zvuk.

 

Galerija je nešto naprednija od glazbenog svirača pa tako sortira slike prema folderima koje tretira kao zasebne albume. Veoma brzo učitava slike, neovisno o rezoluciji. Video je moguće reproducirati iz galerije, a niti video zapisi u Full HD rezoluciji nisu nikakav problem.

 

Analogni FM radio je ugrađen te za reprodukciju zahtijeva slušalice koje služe kao antena.

Fotoaparat i video

Za 16-megapikselnu stražnju kameru Noa tvrdi da je Samsungove izrade. Sudeći po kvaliteti slika, doista možemo zaključiti da se radi o nešto boljem senzoru nego što smo navikli u ovoj kategoriji. Slike su odličnog kontrasta i vjernosti boja, no pri zumiranju slike primjećujemo da se slike nakon pohrane još dodatno izoštravaju softverski, što može i rezultirati s pokojim artefaktima i šumom. No ipak, budući da se radi o 16-megapikselnoj kameri, oštrina slika je bez zumiranja iznimno dobra. Sučelje fotoaparata je veoma brzo, a pali se neovisno o tome odakle smo fotoaparat pokrenuli, unutar 1 sekunde. Jednostavniji dizajn kamere skriva neke naprednije funkcije poput HDR-a, softverske stabilizacije slike, otkrivanje lica i mnoge druge. Jedina zamjerka koju bismo uputili je pozicioniranje tipaka za slikanje, koje je u vodoravnoj poziciji umjesto s desne strane ekrana smješteno s lijeve. Sukladno tome, u vertikalnoj orijentaciji tipke se nalaze na vrhu ekrana, a ne pri dnu.

 

Video je moguće snimati u Full HD rezoluciji, s gotovo jednakom kvalitetom kao i fotografije. Boje i kontrast su dobri, a izduživanja zbog pokreta minimalna. Video također relativno brzo reagira na promjene u osvjetljenju.

 

Iznenađenje nam je bila prednja kamera koja je brojala 8 megapiksela. Prednja kamera na MG12 je ponešto bolja od mnogih drugih kamera koji se mogu pronaći kao glavne kamere na pokojem modelu pristupačnije cijene. Prednja kamera posjeduje i zasebni blic koji će poslužiti odlično za noćno snimanje selfija, ali možda i ponekog noćnog Vloga.

 

Fotografirano s Noa Element MG12

 

Za fotografije u originalnoj veličini te za još dodatnih fotografija kliknite na link:

http://1drv.ms/1PEto9s

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1445450096.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1445450123.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1445450142.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Pomalo atipično za dual SIM uređaje, MG12 posjeduje i mogućnost spajanja na 4G mrežu. Na 4G mrežu smo se mogli spojiti samo s glavne, tj. prve SIM kartice, dok je druga bila ograničena na 3G. Pretpostavljamo da se u uređaju nalazi po jedna antena za određeni standard povezivanja pa tako svaka SIM kartica u potpunosti preuzme povezivost jedne antene. Dostupni su također Wi-Fi b/g/n, ali ne i Wi-FI ac, no Bluetooth je u 4.0 verziji s LE mogućnostima.

 

Pregledavanje interneta smo testirali sa standardnim Androidovim browserom i Googleovim Chromeom. Neku veću razliku između ova dva browsera nismo primijetili. Jednako brzo su otvarali gotovo sve stranice koje smo testirali, bez problema u prikazu niti jedne od njih. 720p razlučivost ekrana je dobra, a zumirali smo sitniji tekst nešto rjeđe.

Benchmark test

Quadrant Standard Elementu MG12 daje 3221 bod, postavljajući ga između Asusa TF201 i Motoroline Atrix 4G. Vellamo pak u browserskom dijelu MG12 stavlja na dno ljestvice, s gotovo dvostruko manje bodova nego Meizu MX4, 2305. Nije nam jasno kako je MG12 postigao ovako nizak rezultat, unatoč našem testiranju više puta, pogotovo kada se u obzir uzme da mi nismo imali nikakvih problema s pregledavanjem weba. Pretpostavljamo da se radi o nekakvom bugu unutar softvera ili pak o nekompatibilnosti 64-bitnog MTK čipseta s benchmarkom. Metal Singe Core dio Vellamo testa daje 993 boda, identičan rezultat kao i Meizu MX4, no ipak slabije nego Lenovov A7000. Multicore dio Vellama da je 1302 boda, sa Samsung Galaxy Nexusom mjesto ispod, a Asusom Zenfoneom 2 mjestom iznad MG12.

Antutu MG12 ocjenjuje s dobrih 24.868 bodova, mjesto iznad Xiaomi Mi2, ali mjesto ispod Xiaomi Redmi Notea prve generacije.

Navigacija

GPS je potpomognut A-GPS-om, zbog čega je GPS lock veoma brz, već unutar 5 sekundi. Predinstalirane su Googleove karte, no offline navigaciju smo testirali pomoću Here karata, čija karta Hrvatske teži oko 300 MB te nudi dobru pokrivenost. Unutar Herea, GPS lock je bio jednako brz, a navigacija je tekla bez ikakvih problema.

Uredski paket

Documents To Go je predinstalirana aplikacija za otvaranje uredskih datoteka, no s prezentacijama i nekim proračunskim tablicama ima problema. Probleme pripisujemo ponajviše tome da je Documents To Go nešto starija aplikacija, koja možda u potpunosti nije prilagođena za Android Lolipop. S Play Storea smo skinuli Polaris Office koji je ipak bez ikakvih problema otvarao sve datoteke pa čak i kompleksnije PDF-ove i proračunske tablice.

Organizator i alarm

Kalendar je standardan Androidu te nudi očekivane funkcije, sinkroniziranje s cloudom. Moguće je sinkronizirati više računa istovremeno. Pregled unosa u kalendaru je moguć po danu, tjednu, mjesecu ili prema popisu nadolazećih unosa.

 

Sat je u potpunosti onaj koji dolazi s Lolipopom pa su stoga dodane i animacije tipične za Material Design. Aplikacija je po funkcijama uobičajena, nudi konfiguraciju više alarma, svjetsko vrijeme, štopericu i odbrojavanje.

Aplikacije i igre

Van aplikacija koje smo već naveli u našem testu nemamo mnogo toga za istaknuti. MG12 dolazi bez nepotrebne količine aplikacija, s tek par sitnijih aplikacija poput upravitelja datotekama i posebnog prečaca za ažuriranje preko interneta.

 

Igre MG12 nisu nikakav problem, pa čak ni one nešto zahtjevnije, poput World of Tanksa. WoT se igra s veoma stabilnih 30 FPS. Druge jednostavnije igre, poput Crossy Roada i QuizUpa se učitavaju veoma brzo te nismo primijetili nikakva usporavanja.

Cijena za Noa Element MG12

Noa Element MG12 ima cijenu veoma atraktivnih 1.499 kuna (listopad 2015.). Uzmemo li u obzir koliko se dobar mobitel dobiva za ne previsoku cijenu, MG12 se nameće kao Best-buy izbor u kategoriji od 1500-2000 kuna, pa čak i izaziva koji model iz više klase.

Cool faktor

Naš testni plavi model i nema nekih ističućih faktora. Dizajnom je veoma elegantan i jednostavan, no modeli u drugim bojama će sigurno privlačiti više pogleda. Posebice oni u žutoj i zelenoj boji. Stražnje stranice u drugoj boji su dostupne za već 99 kuna, pa stoga i promjena iz elegantnog u cool mobitel bi trebala biti veoma laka.

Zaključak testa

S Elementom MG12 smo naprosto oduševljeni. Rijetko nalazimo smartphone koji iako je u pristupačnoj kategoriji, ne zahtijeva neke kompromise. Kada bismo baš morali tražiti dlaku u jajetu, mogli bismo poželjeti nešto veći kapacitet baterije, no za umjereno jednodnevno korištenje 2000 mAh će biti i više nego dovoljno, zaključujemo našu recenziju. Obradovao nas je i nepromijenjeni Android 5.1.1 koji na MG12 radi naprosto odlično. Kvalitetom izrade, dobrim ekranom i odličnom brzinom rada MG12 udara debelo van svoje kategorije, čak dolazeći u obzir onima koji razmišljaju o modelima čija nabavna cijena premašuje 3000 kn.

 

Plus

+ Android 5.1.1

+ izrada

+ cijena

+ ekran

 

Minus

- osrednja baterija

Konkurencija - Sony Xperia M4 Aqua

Sonyjeva Xperia M4 Aqua ima sličnu razinu kvalitete izrade, no korišteni materijali su ponešto bolji. Ekran je jednako dobre reprodukcije boja, no iako je veći ima jednaku rezoluciju zbog čega ima nešto slabiju oštrinu. Po performansama, M4 i MG12 su gotovo jednaki, unatoč toga što M4 ima Snapdragon 615 čipset s 8 jezgri. Imaju jednakih 2 GB RAM memorije, no MG12 ima 16 GB pohrane, dok neki M4 modeli imaju samo 8 GB. MG12 ima jaču stražnju i prednju kameru, dok M4 ima 400 mAh jaču bateriju. Xperia M4 Aqua je dostupna po dvostruko većoj cijeni, 3.098 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1445450167.jpg

Konkurencija - HTC Desire 620

Desire 620 ima nešto veći ekran od 5 inča, no jednaku 720p rezoluciju, no ekran je nešto slabijeg kontrasta. Snapdragon 410 je otprilike u rangu MTK čipseta u MG12, no s 2 GB RAM memorije MG12 bi trebao imati veću brzinu rada. Pohrambenog prostora, kao i megapiksela kamere ima upola manje, 8 GB tj. 8 megapiksela. Desire 620 ima neznatno veću bateriju od 2100 mAh, ali pogoni ponešto stariji Android 4.4.4. Unatoč svega, Desire 620 ima osjetno višu cijenu, koja iznosi 2.898 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1445450197.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori