Testovi mobitela

NOA H4

H4 H4 H4 H4 H4 H4 H4 H4 H4 H4 H4 H4 H4 H4 H4
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 01-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 3G
Hrvatski izbornik Da
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset MTK MT6582
Procesor Cortex-A7
Frekvencija procesora 1,30 GHz
Broj jezgri procesora 4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 1280 x 720
Tehnologija ekrana IPS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 293
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 16 megapiksela (5376 x 3024)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2560 x 1920)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Nema
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi
WiFi hotspot Da
DLNA Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2100
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno Gorilla Glass 2G, jamstvo: 12 mjeseci + 12 mjeseci registracijom na stranici Hangar18
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 30
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 7041
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1399 kn
Info Hangar18



http://www.hangar18.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Srednji stalež
Autor: Lucija Pilić

Hrvatski flagship u srednjoj klasi pametnih telefona s čak 2 GB RAM-a

18.05.2015.

 

20 posto mobilnih uređaja prodanih na slobodnom tržištu pripada hrvatskim brendovima (Noa, meanIT, Vivax...). Ipak, većina hrvatskih firmi koja se bavi proizvodnjom odnosno distribucijom mobilnih uređaja iz Kine je skeptična kad su u pitanju skuplji modeli. Uglavnom opskrbljuju tržište low budget modelima do 1000 (ili nešto malo više) kuna. Jedini koji se iz te sigurne svite izdvaja je Hangar 18 s brendom Noa. Nakon što smo recenzirali njihov brzi, moćni i povoljni flagship X81 (koji je na velikom testu u časopisu Vidi u lipnju 2015. osvojio glavnu nagradu, kao pobjednik usporednog testa hrvatskih pametnih telefona), na test nam je došao nešto slabiji model H4 kojeg krase specifikacije dostojne uređaja iz srednje cjenovne klase. Donosimo opširan test / review Noa H4.

Sadržaj pakiranja

Pakiranje sadržava standardnu opremu: slušalice, microUSB kabel (100 cm), punjač i, naravno, mobitel.

Ergonomija, dizajn i izrada

Noa H4 odaje dojam luksuznijeg i ljepšeg uređaja u odnosu na uobičajeni kineski dizajn mobitela. Zlatni metalni obrubi sa strane prvi će vam upasti u oči, a estetski dojam upotpunjuje zaobljena stražnja stranica (poklopac) koja je ipak načinjena od plastike. Ispod nje nalaze se dva utora za SIM karticu, jedan za micro, a drugi za mini varijantu te utor za microSD karticu. Ništa čudno, dual SIM je jedna od definirajućih karakteristika low budget i/ili kineski dizajniranih mobitela. Ovdje se također nalazi lako odvojiva baterija koju možete bilo kada zamijeniti ako vam je trenutna autonomija prekratka.

 

Na stražnjoj strani se, logično, nalazi stražnja kamera, a tik do nje se smjestio zvučnik. Na gornjoj strani viri 3,5 mm utor za slušalice dok je dolje smješten utor za microUSB kabel. S gornje desne strane nalaze se tipke za pojačavanje/stišavanje zvuka, a s gornje lijeve strane gumb za uključivanje/isključivanje uređaja.

 

H4 bi imao puno bolji grip kad bi se tipke za uključivanje/isključivanje i pojačavanje/stišavanje zvuka nalazile na sredini ili donjem dijelu uređaja. Česte radnje poput otključavanja uređaja ili stišavanja glazbe bile bi mnogo lakše i intuitivnije koristiti (s jednom rukom). Ako imate kraće džepove mobitel će vam do pola viriti van traperica pa ćete ga od slučajnog pada morati osigurati zaštitnom maskicom ili ga nositi u torbici.

Ekran i tipkovnica

Testirani Noa H4 dolazi s 5-inčnim ekranom 720p rezolucije s gustoćom piksela od 293 ppi. Radi se o solidnom IPS panelu s dobrim kutovima gledanja uz osrednju svjetlinu i vjernost boja.

 

Čim se uhvatite pisanja poruka dočekat će vas poznata Googleova QWERTZ tipkovnica na kojoj dijakritičke znakove, ali i brojke, možete upisati dužim pritiskom na c, d, s, z tipke, odnosno gornji red slova.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Uređaj dolazi s 4.4 KitKat verzijom Androida, ušminkanu posebnim Noinim sučeljem, tj. flat dizajnom ikona. Unutar postavki također nema ništa značajno drugačije. Izdvajamo mogućnost dijeljenja interneta na Windows računalu putem USB kabela, poboljšanje zvuka za slušalice (koji nudi mali pomak na bolje u odnosu na standardne postavke), otključavanje uređaja prepoznavanjem lica te planirano uključivanje i isključivanje uređaja.

 

Mobitel se uglavnom može pohvaliti brzim i fluidnim radom, no ima trenutaka kad zna zatrzati.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Aplikacije Osoba i Telefona nisu međusobno integrirane. Doduše, možete nazvati omiljeni kontakt iz aplikacije Osoba, kao i prebaciti se iz Telefona u imenik, no za to vam treba klik, dva više nego kod ostalih UI rješenja. Aplikacija Osobe sadrži imenik koji možete sinkronizirati s Google/Facebook računima, a kontakte koji se u njemu nalaze razvrstavati po favoritima i grupama. Stvaranje novog kontakta nudi mogućnosti dodavanja imena, e-pošte, slike, ali i posebnog događaja poput rođendana ili godišnjice. Telefon vam pak na glavnom ekranu pokazuje često kontaktirane brojeve, daje prikaz poziva te brojčanu tipkovnicu.

 

Facebook i Twitter izgledaju apsolutno identično kao i na drugim Android uređajima, no zbog nezgrapne ergonomije mobitela, za pregled i komentiranje news feeda/timelinea trebat će vam obadvije ruke/palca.

E-mail i poruke

Uređaj dolazi s Gmail i E-pošta klijentima koji su, izuzevši ikonu, vizualno i funkcionalno skoro pa identični. Poruke također nisu doživjele značajni facelift. Možete im dodati sliku, video, prezentaciju kalendar, označiti ih predmetom, a jednom kad vam dosadi dopisivanje, kontakt možete nazvati direktno iz izbornika u razgovoru.

Procesor, memorija

Kad spojite mobitel na računalo, ono vam baca Autoplay folder naslovljen s "Titans 2 DG700", što daje naslutiti da je uređaj prerada poznatog kineskog modela. Međutim, Noa H4 po specifikacijama i izgledu s tim mobitelom ima slabe veze.

 

Mobitel dolazi s MediaTekovim MTK6582 čipsetom, s četverojezgrenim procesorom koji radi na 1,3 GHz te ima 2 GB RAM memorije. Četverojezgreni procesor u ovoj kategoriji nije rijetkost, no 2 GB RAM memorije jest, što pohvaljujemo. Isto tako, Noa H4 opravdava nešto skuplju cijenu u odnosu na jeftinije low budget hrvatske mobitele nešto širim prostorom za pohranu. Uređaj se može pohvaliti sa 16 GB prostora za pohranu, od čega je korisniku dostupno 13 GB. Usto, memoriju možete proširiti microSD karticom do 32 GB.

Benchmark test

Noa H4 na benchmark testovima postiže solidne rezultate, usporedive s drugim mobitelima iz srednje klase (meanIT Promise MQ55, LG Spirit). Standard Quadrant pokazuje 7041 bod (meanIT Promise MQ55 - 7138, LG Spirit - 13490), Antutu 18763 bodova (meanIT Promise MQ55 - 20092, LG Spirit - 20772), Vellamo Metal 771 bod (meanIT MQ55 - 889, LG Spirit - 772), Vellamo Multicore 1214 bodova te Vellamo Browser (Android) 1530 bodova (LG Spirit - 1889).

 

MeanIT Promise MQ55 krasi isti čipset, dok LG Spirit dolazi s Qualcommovim Snapdragonom 410, ali oba mobitela imaju po jedan GB RAM memorije manje.

 

Od ostalih testova treba spomenuti rezultate na 3D Markovom najzahtjevnijem Ice Storm Unlimitedu (2884), brzine uključivanje uređaja bez pojave signala (30,4 s), brzine isključivanja uređaja (10,7) i vrijeme uključivanja kamere (1,9).

Baterija i trajanje

Baterija od 2100 mAh na PC Mark testu daje rezultat od 3 sata i 7 minuta. Test smo pokrenuli sa 100% napunjene baterije, s uključenim WiFi-jem, maksimalnom svjetlinom i zvukom te smo čekali da se odvrti do samog kraja (20%). Test vrti skrolanje web stranicama, gledanje video sadržaja, uređivanje teksta i uređivanje fotografija. U praksi, to znači da će vam baterija izdržati jedan dan s umjerenim korištenjem. Bateriji treba točno 3 sata da se napuni od 1% do 100%.

Multimedija, FM radio, glazba

Uređaj dolazi sa standardnim softverom za reprodukciju multimedije koja glazbu svrstava po izvođačima, albumima, pjesmama i playlistama, a videe samo po univerzalnoj playlisti. Slično se može reći i za FM radio koji nudi rudimentarno pretraživanje i spremanje stanica. S glazbenim softverom još nekako možete, ali za ugodnije pregledavanje videa preporučamo da skinete aplikaciju MX Player.

 

Što se same kvalitete reprodukcije tiče, Noa H4 ima glasan zvučnik i slušalice (uz uključeno poboljšanje u postavkama), no na najglasnijim postavkama primijetit ćete šumove, neovisno o žanru. Videe različitih formata (.mp4, .avi, .mkv), različitih rezolucija (od SD do FullHD), uređaj pokreće bez trzanja, no kao i mnogima nedostaje mu podrška za AC3 zvučni kodek.

Fotoaparat i video

Softver kamere ne razlikuje se previše od ostalih Android uređaja. Na glavnom ekranu tako imate opcije uključivanja/isključivanja HDR-a i bljeskalice, prebacivanja na prednju kameru, pokretanja snimanja videa i uključivanja nekoliko brzih modova poput panorame, više kutova, fotografije uživo i estetike lica. Mod za estetiku lica također se nalazi na glavnom ekranu prednje kamere, a znatno ušminkava vaše lice prilikom okidanja selfijea. Stražnja kamera ima 16 MP dok prednja ima 5 MP, a njihovu razlučivost kao i neke druge naprednije opcije (ekspozicija, snimak osmijeha, balans bijele, ISO) možete promijeniti u postavkama kamere.

 

Što se tiče same kvalitete stražnje kamere, ona je u svojoj klasi vrlo dobra, producira fotografije s vrlo dobrom oštrinom i kontrastom u dnevnim uvjetima, no čim se uvjeti pogoršaju (zatvoreni prostori, noć) i kvaliteta fotografija se smanjuje te postaje šumovitom. U pogledu vjernosti boja, one u globalu daju nešto ispraniji dojam, a i mješavina boja poput ljubičaste ili cijana na fotografiji izgleda prilično drugačije u odnosu na original, kao sasvim druga varijanta mješavine crvene i plave, odnosno zelene i plave. Generalno govoreći, zadovoljni smo s kvalitetom FullHD snimaka, no ponekad ćete ručno morati izoštriti fokus.

 

Fotografirano s Noa H4

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1Lkd5KJ

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1434634619.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1434634662.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1434634680.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Od tehnologija za povezivanje imamo WiFi, Bluetooth i 3G. Očekivano, nema podrške za LTE brzine i NFC. Primijetili smo da uređaj slabije hvata WiFi signal.

 

U softverskom paketu dobivate Android browser koji nije loš za povremeno surfanje, no zbog ljepšeg i intuitivnijeg dizajna radije preporučamo Chrome ili Operu. Elementi stranice se na klasičnom Android browseru prikazuju pri samom kraju učitavanja stranice, zumiranje je instantno (mada ćete to raditi na rijetkim mobilno optimiziranim stranicama zbog veličine i rezolucije ekrana ovog mobitela), a učitavanje elemenata pri skrolanju brzo.

Navigacija

Uređaj dolazi s Google Maps aplikacijom dok ćete softver za navigaciju morati skinuti s Google Play trgovine. Unatoč prisutnosti GPS tehnologije, mobitel je znao promašiti naš položaj.

Uredski paket

Noa H4 ima predinstaliranu aplikaciju Obveza koja je u principu jednostavni to do manager. Aplikaciju za uređivanje teksta i pregledavanje PDF -a morat ćete sami skinuti s Google Playa, a mi preporučamo all-in-one rješenje WPS Office + PDF.

Organizator i alarm

Za potrebe organiziranja vašeg vremena sasvim solidno će poslužiti standardni Googleov Kalendar koji nudi sada već arhaični, ali dostatni pregled po danu, tjednu, mjesecu i rasporedu.

 

Aplikacija Sat također ne nudi ništa novo, no ono što nudi pokrit će većinu vaših potreba. A to su alarm, štoperica, svjetsko vrijeme i odbrojavanje vremena. Zanimljivo, alarm zvoni čak i kad je uređaj isključen.

Aplikacije i igre

Uređaj dolazi s osnovnim paketom Android aplikacija pa ćete mnoge programe koje svakodnevno koristite na mobitelu morati skinuti zasebno (društvene mreže, YouTube, bilješke i sl.). S druge strane, manjak aplikacija daje vam veću slobodu u pogledu manevriranja pohrane prostora.

 

Uređaj ne dolazi s predinstaliranim igrama, no to ne znači da ne može pokretati nešto zahtjevnije i ljepše naslove. S Google Playa skinuli smo najnoviju avanturu Lare Croft, naziva Relic Run koja se na mobitelu glatko pokretala.

Cijena za Noa H4

Cijena mobitela Noa H4 je 1399 kuna, tj. malo viša od ostalih low budget modela poradi bolje baterije, dodatnog GB-a RAM memorije i većeg prostora za pohranu.

Cool faktor

Najviše cool na ovom mobitelu su nam bili zlatni obrubi sa strane uređaja te dizajn tipki na njima.

Zaključak testa

Noa H4 se želi omiliti korisnicima koji traže sposoban uređaj niže srednje klase. U toj svrsi dobro mu služe solidna kamera i dobre performanse (kako u radu, tako i u praksi). 2 GB RAM memorije su primjetno veća nego što konkurencija nudi u dijelu s radnom memorijom. Mobitel opravdava svoju cijenu (i) zbog veće interne memorije, koja je danas itekako potrebna.

 

Plus

+ performanse

+ kamera

+ interna i radna memorija

 

Minus

- ergonomija tipki

- svjetlina ekrana

Konkurencija - meanIT Promise MQ512

Unatoč tome što imaju isti čipset, meanIT Promise MQ512 ima nešto slabije performanse (ali i 1 GB RAM memorije manje). Mobiteli imaju slične specifikacije što se tiče ekrana (5 inča, 720p), no meanIT-ov uređaj ima bolji prikaz boja i svjetline koja se može mjeriti s Noom X81. S druge strane, MQ512 ima internu memoriju od tek 4 GB, 13 MP kameru i, u praksi, dosta slabiju bateriju. No, i cijena mu je niža za 200 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1434634707.jpg

Konkurencija - meanIT Promise MQ55

MeanIT Promise MQ55 također se može podičiti MTK6582 čipsetom, ali uz 1 GB RAM memorije (Noa ima 2 GB). S druge strane, 5,5-inčni ekran s rezolucijom od 540 x 960 piksela se može doimati pikseliziranim u odnosu na Noa H4, a i nije toliko responzivan. Uređaj dolazi s 8 GB interne memorije, kamerom od 13 MP i znatno jačom baterijom od 2700 mAh te je jeftiniji za 200 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1434634727.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori