Testovi mobitela

NOA H5

H5 H5 H5 H5 H5 H5 H5 H5 H5 H5 H5 H5 H5 H5 H5 H5
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 900 / 1800 / 1900 / 3G / 4G Cat4
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 145 x 71 x 7
Masa uređaja (g) 126
Operativni sustav Android 5.1 Lollipop
Chipset MTK 6753
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,50 GHz
Broj jezgri procesora 8
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 1920 x 1080
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 440
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 11,62 GB
RAM memorija 3 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 16 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 16 megapiksela (4608 x 3456)
Rezolucija prednje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Autofokus Da
Stabilizacija slike Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 a/b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2350
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno AUO Display, 2.5D zaslon, 6mm design
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 51
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 18919
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 104
Gdje kupiti
Cijena 1899 kn
Info Hangar18



http://www.hangar18.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Nova perjanica iz Koprivnice
Autor: Lucija Pilić

Što nam jedini domaći proizvođač mobitela s linijom premium uređaja srednje kategorije nudi u svom novom flagshipu?

12.02.2016.

 

Koprivnička firma Noa prošle godine nas je ugodno iznenadila flagshipom X81, nekarakteristično dobrim i skupim mobilnim uređajem s hrvatskim potpisom. X81 se mogao podičiti osmojezgrenim procesorom te Sonyjevom kamerom od 18 MP. H5 ima nešto slabije specifikacije pa smatramo da je riječ o direktnom nasljedniku H4 modela, Nojinog prošlogodišnjeg predstavnika srednje klase. Dok čekamo punokrvnog nasljednika X81 modela, Noa H5 će dobro poslužiti za test/recenziju svega što su inženjeri u međuvremenu dodali svom borcu iz srednjeteške kategorije.

Sadržaj pakiranja

U lijepom pakiranju dočekao nas je mobitel, punjač, microUSB kabel s nešto duljim nastavkom od 104 cm, slušalice te iglica za otvaranje ladice sa SIM/microSD utorima.

Ergonomija, dizajn i izrada

Noa H5 odmah nas je podsjetila na uređaje izvjesne firme iz Cupertina (Home tipka, platinasta boja, zvučnici na dnu uređaja). Stavljamo naglasak na "podsjetila" jer u stvarnosti ne može parirati dizajnu, ergonomiji i kvaliteti izrade Appleovih uređaja, kao uostalom ni većina mobitela. Od uzora se Noa H5 ponajviše razlikuje po kosim konturama bočnog dijela, koji smanjuju površinu poleđine.

 

Na desnom boku su smještene tipke za uključivanje/isključivanje uređaja te pojačavanje i stišavanje zvuka dok se na lijevom nalazi ladica s utorom za dvije microSIM kartice ili kombinaciju jedne microSIM i jedne microSD kartice. Zanimljivo je kako je na poleđini stavljena zaštitna folija koja objašnjava pravilno umetanje kartica u ladicu te objašnjava tipke sa strane. Zaštitna folija nalazi se i s prednje strane tako da očuva ekran od posljedica grebanja ključeva, pada i sličnih nezgoda, ali se vrlo teško skida.

Na dnu se, između zvučnika, smjestio utor za microUSB kabel, a gore utor za slušalice.

Ekran i tipkovnica

Nou H5 krasi vrlo dobar, svijetao i responzivan 5-inčni ekran 1080p rezolucije (440 ppi), u kojem ćete u potpunosti moći uživati tek kad skinete zaštitnu foliju.

Tipkovnica koja dolazi uz uređaj ne razlikuje se od ostalih Android Lollipop verzija, vrlo je responzivna te omogućava pisanje hrvatskih dijakritičkih znakova.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Uređaj glatko radi na Android Lollipopu 5.1. Za brz i stabilan rad brine se MediaTekov čipset MT6753 s osam jezgri na 1,3 GHz takta (na službenim specifikacijama piše 1,5 GHz) te 3 GB RAM-a. Tijekom višednevnog korištenja, mobitel nam je samo jednom zaštucao i to kad smo se prebacivali s preglednika s deset otvorenih kartica na grafički zahtjevnu 3D igru, koju smo ostavili upaljenom od prethodnog dana. Za rješenje tog problema dovoljno je bilo zaključati i ponovno otključati mobitel. Sve ostalo je hendlao bez ikakve muke.

 

U postavkama biste se mogli poigrati opcijama za unaprjeđivanje kvalitete zvuka i slike te uključiti pametne geste za otključavanje uređaja/aplikacija. Ostale sitnice za podešavanje izgleda i ponašanje mobitela bi vam trebale biti poznate.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Na mobitelu se nalaze uobičajene aplikacije za spremanje kontakata (Kontakti) te pozivanje istih (Telefon). Kontakti su razvrstani na favorite i cijeli imenik, mogu se sinkronizirati s Gmail računom i Messengerom te dodati/urediti uz pomoć pregršt opcija. Cool je što vam pregled kontakta, osim informacija, pokazuje zadnji popis poruka/poziva s tom osobom. Kontakti nisu povezani s aplikacijom Telefon, ali zato ona nudi, uz brzo biranje favorita i pregleda popisa zadnjih poziva, prečac na cijeli imenik te, naravno, numeričku tipkovnicu. Kvaliteta poziva je zadovoljavajuća.

 

Aplikacije za društvene mreže (Facebook, Twitter) morali smo sami naknadno instalirati, a sveukupno iskustvo korištenja nije nam se bitno razlikovalo od onog na drugim mobitelima. Najviše nam se sviđa fora na FB koja nam pokazuje prijatelje u blizini.

E-mail i poruke

U segmentu e-mail klijenata nećete naići na posebno iznenađenje. Gmail i E-pošta izgledaju gotovo identično. Pregledavate poštu swipeanjem, na gornjoj traci imate gumb za otvaranje foldera, na donjem dijelu za pisanje novog maila. Jedino po čemu se razlikuju ova dva programa je boja. Nažalost, Lollipop ne omogućava push notifikacije pa ćete e-poštu najčešće moći osvježavati svakih 5 minuta.

Poruke također ne donose ništa novo. Poruke se prikazuju u formi razgovora s kontaktom, kontakt je moguće nazvati direktno iz razgovora, a moguće mu je i poslati priloge.

Procesor, memorija

Noa H5 radi na MT6753 čipsetu. Po specifikacijama on sadrži osmojezgreni Cortex-A53 procesor koji radi na 1,5 GHz takta, no dijagnostički alati javljali su nam da je takt procesora smanjen na 1,3 GHz. U principu, to nije bitno utjecalo na fluidan rad uređaja koji se usto može pohvaliti RAM-om od 3 GB.

Od interne memorije, uređaj vam daje 11,62 GB, a ako ju želite proširiti, možete to učiniti microSD karticom (zbog čega morate žrtvovati prostor za jednu SIM-icu). MicroSD karticu od 16 GB možete kupiti već po 40 kn.

Benchmark test

Zavrtjeli smo poznate benchmark testove na Noa H5 mobitelu. Rezultati bi vas mogli šokirati i iz korijena vam promijeniti život!

Šalimo se, rezultati su bili i više nego očekivani, a usporedili smo ih s direktnom konkurencijom. Antutu test pokazao je 36560 bodova (Cubot X16 - 33442), a Quadrant Standard 18919 (Cubot X16 - 3230). Vellamo Metal došao je do brojke od 1164 (Cubot X16 - 994), Multicore je postigao 1515 bodova (Cubot X16 - 1279), a Browser (Chrome) 2624 boda (Cubot X16 - 2708). Uključivanje kamere je bilo vrlo brzo, samo 1,7 sekundi (Cubot X16 - 1,8), ali i aplikacija poput Facebooka, koje je trajalo 3,1 sekundu (Cubot X16 - 20,7). Da se uređaj uključi trebalo mu je u prosjeku 51,2 sekunde (Cubot X16 - 40,6), a za isključivanje 9,8 sekundi (Cubot X16 - 9,2 ).

Baterija i trajanje

Baterija od 2350 mAh nije baš najbolji izbor za mobitele s FullHD ekranom od 5 inča. I sami smo to iskusili u praksi gdje nam je, uz uključenu maksimalnu svjetlinu, sinkronizaciju dva mail računa te WiFi ili 3G, mobitel izdržao jedan dan korištenja (dva sata surfanja internetom i pregledavanja društvenih mreža, pola sata fotografiranja, pola sata slušanja glazbe na radiju, 15 minuta gledanja YouTube videa i 15 minuta igranja igara). Mobitel troši kapacitet u stanju mirovanja pa i na to trebate pripaziti. Što te tiče punjenja, službene specifikacije navode fast charging mogućnost. U principu, mobitel nam se od nule do 57% napunio za sat vremena, ali da dođe do punih 100% trebalo mu je dva sata i 25 minuta, što je očekivano ili čak malo duže od mobitela sa sličnim kapacitetom baterije.

Inače, Noa H5 dolazi sa zanimljivim microUSB kabelom koji se pri spajanju na mobitelu može okrenuti reverzibilno, bez obzira kako ga utaknuli u mobitel pa nema razmišljanja noću hoćemo li pogriješiti pri spajanju punjača.

Multimedija, FM radio, glazba

Bili smo vrlo zadovoljni multimedijskim sposobnostima ovog uređaja. Noa H5 bez problema vrti filmove različitih rezolucija (od SD do FullHD) različitih formata (.avi, .mp4, .mkv), s iznimkom da ne reproducira zvuk na datotekama s AC3 zvučnim kodekom. Na što smo se i navikli.

 

Glazbena reprodukcija s priloženim slušalicama je jako dobra, pogotovo kad u postavkama uključite mod za njeno poboljšavanje. Samo sučelje aplikacije za glazbu i FM radio nije se bitno promijenilo još od Android "četvorke".

Fotoaparat i video

Stražnja kamera ima 16 MP, a prednja 8 MP te dolazi s flashom, što je vrlo neuobičajeno za model ove cjenovne kategorije. Svaka čast! Flash s prednje kamere može osvijetliti vaše lice (i lice vaših prijatelja) u sobi s vrlo malim izvorom svjetla. Naravno, tu je i mod za uljepšavanje lica, ako želite na brzinu "ugladiti" bore i prištiće. Zanimljivo je kako nam prednja kamera također daje opciju slikanja s uključenim HDR-om te namještanja ISO-a, što su stavke uglavnom namijenjene stražnjim kamerama.

 

Kad smo već kod stražnje kamere, pohvalili bismo ponašanje u noćnim uvjetima, gdje ima prilično vjernu reprodukciju izvora svjetla s uključenim flashom, iako su slike mutnije nego danju. Slike po danu (s uključenim HDR-om, inače imaju mračniji ton) su dobre kvalitete, imaju vjernu reprodukciju boja, ali im fali oštrine kad ih prebacite na računalo i pokušate zumirati određeni detalj, što ne bismo očekivali od kamere tako visoke razlučivosti. Video se može snimati u 1080p rezoluciji. Kvaliteta videa je u redu, no ne ističe se nad konkurencijom.

 

Fotografirano s Noa H5

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1SLlyOk

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455452101.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455452131.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455452154.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Noa H5 na internet se može povezati putem 4G i WiFi mreže, a s ostalim uređajima pomoću Bluetootha, HotKnota i GPS-a. Dolazi s predinstaliranim Chromeom, koji radi bez trzanja čak i kad je otvoreno desetak kartica. Sadržaj na stranicama se brzo zumira, a mobitel nema problem ni s instantnim učitavanjem elemenata pri brzom skrolanju.

Navigacija

Svaki Android uređaj dolazi s predinstaliranim Kartama pa tako i ovaj. Unutar Karti dostupna je Navigacija, i to za slučaj ako se želite negdje provozati autom, javnim prijevozom ili dogegati pješice. Ipak, imali smo malih problema s prvim pronalaskom lokacije.

Uredski paket

Noa H5 out-of-the-box nudi korištenje Google Docs programa za uređivanje dokumenata, prezentacija i tablica, no ako baš i nemate povjerenja u Googleovu cloud uslugu, s Google Play trgovine možete skinuti dokazano provjereni WPS Office.

Organizator i alarm

Kao organizator, dobro će vam poslužiti Kalendar u kojeg možete upisivati važne događaje te ih odmah sinkronizirati s Googleovim mail računom. Na događaje vas dodatno može podsjetiti Alarm koji je skriven u aplikaciji Sat, zajedno s ostalim potprogramima (Svjetsko vrijeme, Štoperica, Odbrojivač vremena). Čak i kad isključite mobitel, Alarm će zvoniti.

Aplikacije i igre

Noa H5, na veselje mnogih, ne dolazi s bloatware softverom, no niti s nekim dodatnim korisnim programima (izuzev Google Docsa) pa ćete jedan dio vremena morati provesti skidajući aplikacije s Google Playa. Možda će vas razveseliti činjenica da, iako ovaj mobitel ne spada među najsnažnije, svejedno može pokrenuti zahtjevnije 3D igre poput Walking War Robotsa.

Cijena za Noa H5

Noa H5 prodaje se po cijeni od 1899 kuna (veljača 2016.), što smatramo fer s obzirom na dobiveno.

Cool faktor

Najviše kul nam je bila platinasta boja poleđine koju rijetko viđamo na mobitelima.

Zaključak testa

Noa H5 je solidan mobitel srednje kategorije, koji nema neku značajnu manu, zaključujemo našu recenziju / review. Ekran, performanse, kamera - sve je to, usprkos sitnicama koje kvare dojam, odrađeno na razini koju očekujemo od uređaja iz ove cjenovne klase. S druge strane, nema ni neku posebnu kvalitetu kojom bi se izdigao nad konkurencijom. Brzo punjenje ne vrijedi ako mislite napuniti mobitel od nule do kraja. Općenito, cijenili bismo nešto bolju bateriju te originalniji dizajn kućišta. No s obzirom na cijenu i ponuđeni paket (s vrlo dobrim slušalicama), Noa H5 nudi domar omjer uloženog i dobivenog za jedan all-rounder. Palac gore za kupnju!

 

Plus

+ brzina rada

+ ekran

+ brzo punjenje

 

Minus

- oštrina kamere

- brzo punjenje ne vrijedi za povrat cijelog kapaciteta baterije, već samo jednog dijela, nakon čega se uspori

- zaštitna folija se iznimno teško skida

Konkurencija - Cubot X16

Novi brand kineskih mobitela na hrvatskom se tržištu predstavio s tri modela, od kojih je Cubot X16 najjači. X16 dolazi sa slabijim četverojezgrenim procesorom, koji radi na 1,3 GHz, te ima 2 GB RAM-a. Također ima za nijansu bolji 5-inčni FullHD ekran te nešto bolju bateriju od 2500 mAh. Nažalost, stražnja kamera ima tek 8 MP, a prednja 5 MP. Cijena ovog modela je 1699 kn.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455452177.jpg

Konkurencija - Zopo Speed 7 Plus

Ovo je više phablet nego običan mobitel, a za svojih 1799 kuna nudi 5,5-inčni FullHD ekran te bateriju od 3000 mAh. Isto kao i Noa H5, dolazi s čipsetom MT6753 (osmojezgreni procesor na taktu od 1,5 GHz) te ima 3 GB RAM-a. S druge strane, ima slabije kamere. Stražnja snima s 13,2 MP, a prednja s 5 MP.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1455452189.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori