Testovi mobitela

NOA X81

X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81 X81
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 12-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 3G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 143 x 72,6 x 6,9
Masa uređaja (g) 134
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset MTK MT6592
Procesor Cortex-A7
Frekvencija procesora 1,70 GHz
Broj jezgri procesora 8
Grafički procesor Mali-450
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 1920 x 1080
Tehnologija ekrana IPS OGS
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 441
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 64 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 18 megapiksela (5184 x 3456)
Rezolucija prednje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Bljeskalica LED
Autofokus Ne
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Nema
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Da
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2500
Vrijeme razgovora 2G (h) 6
Vrijeme čekanja 2G (h) 120
Vrijeme razgovora 3G (h) 6
Vrijeme čekanja 3G (h) 120
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno 2 kaljena stakla
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 27
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 13365
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 60
Gdje kupiti
Cijena 1.999,80 kn
Info Hangar18



http://www.hangar18.hr
Cafe Mobil
Pogledajte što se na najvećem hrvatskom forumu o mobilnim komunikacijama piše o ovom proizvođaču!
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Flagship iz Koprivnice
Autor: Ivan Luzar

Hrvatski smartfon gura se ispred konkurencije s jednim od najboljih ekrana u ovoj cjenovnoj kategoriji

Koprivnički Hangar18 u društvu je hrvatskih proizvođača mobitela, poput meanIT-a. Međutim, njihov model Noa X81 nameće se kao jedini pravi konkurent premium modelima razvikanijih proizvođača, poglavito njihovim flagshipovima. Na testu imamo odličan smartphone, zavidnih specifikacija, no istovremeno veoma niske cijene. Kako se Noa X81 snašao u vodama drugih flagshipova, saznajte u našem opširnom testu / recenziji.

Sadržaj pakiranja

Nou X81 dobili smo u jednostavnoj kartonskoj kutiji, u kojoj smo također pronašli bijeli, dizajnom atraktivni, plosnati USB kabel duljine 60 cm, snažni 2000 mAh adapter i bijele stereo 3,5 mm slušalice. Hangar18 priložio je također i 2 zaštitne folije od kaljenog stakla, jednu za prednju, jednu za stražnju stranicu. Također smo dobili i dodatnu fleksibilniju zaštitnu foliju za ekran.

Ergonomija, dizajn i izrada

Kućište pametnog telefona Noa X81, koje je dostupno u crnoj i bijeloj boji, koristi trik u izradi poznat s nekih Nokia Lumia modela. Prednji dio kućišta na kojem se nalazi ekran pomalo je uzdignut i kraći nego donji dio u kojem su sadržane ostale komponente uređaja. Takvim dizajnom stječemo dojam da je uređaj ponešto manji nego što zapravo jest. Količina neiskorištene površine iznad i ispod ekrana također je vizualno ublažena, no računajući ukupnu veličinu kućišta, podosta je neiskorištenog prostora. Ljevacima će Noa X81 odgovarati, budući da je ovo jedan od rijetkih modela koji sve hardverske tipke smješta s lijeve strane kućišta. Dešnjaci će se morati priviknuti otključavati uređaj kažiprstom umjesto palcem, kako to često biva kod drugih modela.

 

Tipke za volumen i otključavanje/zaključavanje uređaja su čvrstog pritiska, iako unutar kućišta stoje prilično labavo. S gornje strane nalazimo samo 3,5 mm audio utor, dok s donje samo standardni micro USB utor. Na desnoj strani nalazimo zanimljivu metamorfoznu ladicu za SIM kartice i microSD karticu. Korisniku na izbor stoji korištenje 2 micro SIM kartice ili pak kombinacija micro SIM i microSD kartice. Jedan otvor u ladici služi isključivo za SIM karticu, dok drugi može promijeniti namjenu iz SIM u SD card slot. Stražnja stranica je potpuno bijela, s Noa logotipom i sloganom „smart up your life“ na dnu pokraj zvučnika. 18- megapikselna kamera smještena je u gornji lijevi kut stražnje stranice, u povišenom dijelu u kojem također nalazimo i LED bljeskalicu, ali i Turbo2 logotip srodnog Doogee modela.

 

Cijeli je uređaj izrađen od plastike, dok je prednja strana zaštićena Gorilla Glass 3 staklom, na kojeg je tvornički aplicirana i dodatna zaštitna folija. Na stražnju stranicu i bočne stranice nemamo primjedbi, veoma su čvrste izrade te nismo primijetili nikakva pucketanja niti izvijanja. Prednja je pak stranica druga priča. Gornji, te donji dio, u kojem su smještene kapacitivne tipke za nazad, home i prošireni meni, čvrsto su montirane. Srednji pak dio prednje stranice kao da je pomalo napuhan pa već i pri laganijem pritisku primjećujemo izvijanje panela te lagano poniranje u uređaj. Iako je hod prednje stranice minimalan, čak ispod 1 mm, dovoljan je da bude primjetan u svakodnevnom korištenju. Digitizer ekrana koji osjeća dodire srećom je veoma precizan pa nije bilo potrebe ni za čim osim laganijim pritiskom, tako da smo nakon nekoliko sati korištenja prestali primjećivati hod.

Ekran i tipkovnica

X81 ima jedan od najboljih ekrana koje smo vidjeli u ovoj cjenovnoj kategoriji. Full HD, 5-inčni IPS ekran direktno je prislonjen na Gorilla Glass panel, u tzv. OGS (One Glass Solution) načinu proizvodnje koji uklanja jedan sloj stakla spram tradicionalnih touchscreenova. Zahvaljujući direktnoj prislonjenosti stakla i ekrana te IPS tehnologije, boje su vjerne, a kutovi gledanja odlični. Osvjetljenje je zadovoljavajuće, prikladno i za veoma osvjetljene prostorije, no ipak nije dovoljno svijetlo da bi gledljivost pod suncem bila odlična.

 

Predinstaliranu nalazimo standardnu Android tipkovnicu i GO Keyboard u free verziji. S obje tipkovnice tipkali smo jednako dobro i precizno, no GO Keyboard podržava mnogo više naprednih funkcija, poput raznih skinova  i konfiguriranja visine tipaka. Obje također podržavaju ispravak riječi i prediktivno pisanje, no primijetili smo da Googleova tipkovnica preciznije ispravlja greške u pisanju, pogotovo nakon nekoliko dana korištenja.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Android 4.4.2 malo je promijenjen spram standardne AOSP verzije. Uglavnom su promijenjene ikone aplikacija i unutar menija, a ostatak sustava doživio je veoma male promjene, uglavnom skrivene u postavkama uređaja. Izdvojili bismo geste, poput dvostrukog tapkanja po zaključanom zaslonu, koje budi uređaj. Ostale geste uključuju i okretanja uređaja ekranom prema dolje kako bi se odbio poziv ili odgovaranje na poziv prislanjanjem uređaja na uho. Implementirane su također i funkcije automatskog paljenja i gašenja uređaja, koje sve češće vidimo na Dual SIM uređajima, te mod uštede energije koji sadrži i podosta rigorozni mod uklanjanja boja koji teoretski omogućuje 3 sata dodatne autonomije.

 

Sučelje je također diskretnije promijenjeno, no unatoč toga launcher zna pomalo trzati ako je postavljeno više ikona. Standardni launcher može primiti 16 stranica s po 16 ikona u rasteru 4x4, dok dock prima 4 ikone. Promjenom launchera za primjerice Google Now launcher, trzaji se potpuno uklanjaju, a brzina rada znatno popravlja.

 

Brzina rada sama po sebi na razini je ostalih flagshipova, a trzaja van launchera u drugim aplikacijama nismo imali. Čak i teži multitasking poput streamanja glazbe preko interneta i igranje zahtjevne igrice nisu izazivali probleme osmojezgrenom procesoru.

Noa X81 uključuje se u 27 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Pristup kontaktima moguć je iz aplikacije imenika, ali i aplikacije za pozive, gdje se oni mogu pretraživati putem smart dial funkcionalnosti. Obe aplikacije su po funkcionalnosti jednake standardnim verzijama, no s diskretnije promijenjenim dizajnom, uglavnom promjenom fonta na brojčaniku. Imenik se može standardno sinkronizirati s kontaktima u oblaku, te s onima s društvenih mreža.

 

Kvaliteta poziva na obje SIM kartice bila je vrlo dobre kvalitete, no na drugoj SIM kartici ograničenoj na 2G brzine, primijetili smo poneko opadanje kvalitete u području slabije pokrivenosti mobilnom mrežom. Pozivi su također zadovoljavajuće glasnoće, no čuli smo bučnije, dok su nas sugovornici jasno čuli, unatoč nedostatku pomalo uobičajenog dodatnog mikrofona za uklanjanje buke.

 

Predinstaliranih klijenata osim pomalo tromog Google+ nema, a Facebook, Twitter i drugi dostupni su na Play Storeu. Rade uobičajeno dobro, s ponekim kraćim usporavanjima pri učitavanju veće količine podataka, tipično za sve Android modele.

E-mail i poruke

Gmail i Androidova e-mail aplikacije su standard, a u skladu s ostatkom diskretnijih promjena operativnog sustava, ostale su nepromijenjene. Rade jednako dobro, a nismo primijetili ni jedan ispušteni e-mail, kako u Gmailu, tako i u standardnom e-mailu.

                                     

Osim manjih kozmetičkih promjena poput zaobljenih oblačića teksta i prostora za pisanje, kombinirana aplikacija za SMS i MMS ista je kao AOSP verzija. Poruke, SMS ili MMS  slažu se po primatelju u razgovore, a unutar njih kronološki.

Procesor i memorija

Iako Mediatekov MT6592 čipset podržava frekvencije do 2 GHz, Noa X81 clockana je na 1,66 GHz, kako bi se postigao balans između performansi i štednje baterije. Čipset podržava i pravih 8 jezgri, koje mogu biti aktivne istovremeno, za razliku od nekih drugih čipseta koji nude 4 jače jezgre za intenzivnije zadatke, te 4 slabije jezgre za standby i nezahtjevnije aplikacije. Osam jezgri popraćeno je Mali-450MP grafičkim procesorom.

 

Ugrađenih 2 GB RAM memorije istovremeno je i maksimum podržan na ovom čipsetu.

 

Od 16 GB pohrambenog prostora, 2,95 GB je rezervirano za aplikacije, dok je 10,55 GB rezervirano za internu SD pohranu, koji su u potpunosti dostupni korisniku. Maksimalna eksterna microSD pohrana ograničena je na 64 GB. Unutar postavki za pohranu je moguće i odabrati koja je defaultna lokacija za pohranjivanje svog sadržaja, ili eksterna ili interna SD memorija, što je funkcija koju bismo rado vidjeli i na drugim Android modelima.

Baterija i trajanje

S 2500 mAh baterijom Noe X81 postizali smo različitu autonomiju. Bilo je dana kada bismo uz redovno korištenje od sat vremena slušanja glazbe, oko ukupno sat vremena dopisivanja putem Whatsappa, te oko 30 minuta browsanja, na kraju dana imali oko 30% preostalog kapaciteta. No međutim, bilo je i dana kada bismo primijetili oštriji battery drain koji bi unutar 5-6 sati mirovanja potrošio i 50% kapaciteta. Pretpostavljamo da se unutar sustava može desiti greška koja uzrokuje wake lock, pojavu koja ne dopušta uređaju da uđe u standby. Međutim kada bismo primijetili veće trošenje baterije, problem bismo najčešće riješili restartanjem uređaja. Vjerujemo da će greška biti prepoznata i ispravljena putem proizvođačevih OTA updateova.

Multimedija, FM radio, glazba

Standardna Android Music aplikacija nepromijenjena je još od Androida verzije 4.0 te nudi sve najosnovnije funkcije za preslušavanje glazbe pohranjene na Noi X81. Glazbu je moguće pregledavati po izvođaču, albumu, pjesmi ili pak po popisu izvođenja. Nešto napredniji Google Play Music skinuli smo putem Play Storea, a u njemu smo odmah pronašli i glazbu koju smo sinkronizirali putem Clouda.

 

Izvođenje iz oba playera bilo je bez ikakvih problema, tek s ponešto duljim prebacivanjima pjesme i scrollanjem unutar Play Musica. Reprodukcija glazbe putem priloženih slušalica očekivano je niže kvalitete, bez izraženih bassova i s podosta krčenja pri višem volumenu. Promjenom slušalica za Sonyjeve MDR-EX10LP, kvaliteta se drastično poboljšava, bass postaje izraženiji, a visoki tonovi čišći. Glasnoća pak ostaje nepromijenjena te osrednje glasnoće. Ugrađeni mono zvučnik na stražnjoj stranici podosta je bučan, no pruža veliku količinu distorzije visokih tonova i gubljenja već ionako slabog bassa na većem volumenu zvuka.

 

Video zapise, kao i slike, moguće je pregledavati tj. reproducirati direktno iz galerije. S pregledavanjem slika i veće rezolucije, poput 16-megapikselnih slika kamere nismo imali problema, a samo listanje tih većih slika išlo je glatko, bez nekih netipičnih učitavanja za Android modele. Podržan je veliki broj video formata pa smo tako i Full HD .mkv datoteke  mogli reproducirati bez ikakvih problema.

 

Analogni FM radio je ugrađen te kao i obično zahtijeva spojene slušalice koje služe kao antena. Aplikacija radija je jednostavna te nudi automatsko skeniranje frekvencija.

Fotoaparat i video

Iako kameru nije moguće pokrenuti putem lockscreena, ona je spremna za slikanje unutar 1 sekunde nakon otključavanja uređaja. Iz jednog sučelja moguće je slikati i snimati video, koji je moguće snimati u Full HD rezoluciji. Unutar sučelja su skrivene i napredne funkcije, poput zero shutter capture, koji je sposoban pohranjivati slike gotovo momentalno, što uzima prilično velik danak u kvaliteti slika, koja poprima veće količne šuma. Redovnim slikanjem, 16 megapikselne slike djeluju pomalo ispranih boja po slabijem osvjetljenju, uz primjetan šum. Pri dobrom osvjetljenju boje su osjetno izraženije, a šum umanjen, iako ne u potpunosti uklonjen. HDR i prepoznavanje lica također su dostupni te rade baš dobro. Centar fokusa moguće je odrediti ručno pa je tako primjerice moguće duljim pritiskom na objekt u pokretu usmjeriti  cjelokupni fokus na njega. Kamera veoma dobro prati ručno fokusirane objekte dok pomičemo uređaj, čak i pri slabijem osvjetljenju.

 

Full HD video zapisi otprilike su jednake kvalitete kao i slike. U slabijim su uvjetima osvjetljenja pomalo ispranih boja te je primjetna manja količina šuma. U boljim uvjetima kvaliteta se osjetno popravlja, a zamućivanje pri kretnji ili pak pri objektima koji se kreću gotovo je neprimjetno. Primjedbu bismo uputili jedino slabijoj kvaliteti zvuka, budući da se za snimanje zvuka iskorištava jedini mikrofon, postavljen na (za snimanje videa) nepogodno mjesto, na donju stranu uređaja.

 

Fotografirano s Noa X81

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1z9N48D

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1423089306.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1423089333.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1423089354.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

X81 u skladu s ostalim flagshipovima posjeduje sve glavne komunikacijske protokole, no nedostaje 4G. Dostupni su HSDPA+, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0 te NFC.

 

Standardan i pomalo zastario standardan Android Browser odmah smo zamijenili s Googleovim Chromeom, koji je automatski sinkronizirao naše postavke i bookmarkove s desktop verzije preglednika. Chrome je također i nešto brže otvarao web stranice, s ponešto glađim scrollingom te osjetno bržim paljenjem od oko 1 sekunde.

Benchmark test

X81 u Quadrant Standardu osvaja prvo mjesto, s 13.365 bodova. Nešto precizniji Vellamo Benchmark smješta Nou unutar ljestvice preglednika između LG G3 i Nexusa 7 iz 2012. godine, osvojivši 2227 bodova. Vellamov višejezgreni test daje X81 1474 bodova, gurajući ga između LG Nexusa 5 i HTC Onea. Jednojezgreni test polaže s 986 bodova, te ulazi u jednako društvo, između višeplasiranog Nexusa 5 i HTC Onea. Zaključujemo da osmojezgreni Mediatekov čipset po performansama spada negdje između Snapdragonovog 600 i 800.

Navigacija

Google Karte jedina su predinstalirana navigacijska opcija za iskorištavanje ugrađenog GPS modula, no Google Play Store nudi brojne alternative. Isprobali smo Nokijine HERE karte u beta verziji, koje posjeduju kartu s odličnom pokrivenošću područja Hrvatske. GPS lock smo stekli relativno brzo, unutar nekoliko sekundi, nakon čega bi navigacija tekla bez štucanja, a mi stigli sigurno na odredište.

Uredski paket

Predinstalirana free verzija Documents To Go ispravno je radila svoj posao, no s nekim većim datotekama imala je problema. Druge pak aplikacije poput Microsoftovog Officea i Kingston Officea otvarale su bez problema i veće .doc dokumente pune slika, čije je pregledavanje na Full HD IPS zaslonu pristojne dijagonale bilo veoma lako i praktično.

Organizator i alarm

Androidov standardni kalendar nije promijenjen, a po defaultu se sinkronizira s Google računom. Pregled unosa moguć je po mjesecu, tjednu i danu.

Alarm je integriran u aplikaciju sata, koja nudi još i štopericu, odbrojavanje vremena i svjetsko vrijeme, što su uobičajene funkcije.

Aplikacije i igre

Skromniji popis predinstaliranih aplikacija na X81 predvode aplikacije poput Backup and Restorea, za pohranjivanje osobnih podataka i podataka iz aplikacija, te Elan Hearbeata, štos aplikacije koja „mjeri“ otkucaje srca postavljanjem prsta na stražnju kameru.

 

Igračke sposobnosti Noe X81 isprobali smo s nekoliko igara, od jednostavnijih poput QuizUpa i Crossy Roada, do intenzivnijih poput Real Racinga 3 i FIFA2015. Ni s jednom igrom nismo imali problema, ni štucanja, no primijetili smo ponekad dulja učitavanja te ponešto zagrijavanja stražnje stranice kod duljih perioda igranja.

Cijena za Noa X81

X81 dostupan je po iznimno atraktivnoj cijeni od 1.999,80 kuna (veljača 2015.), što je u nekim slučajevima, dvostruko povoljnije od konkurencije.

Cool faktor

Bočna strana kućišta u boji kroma asocira na metalni obrub, što poboljšava vizualni dojam telefona. Tu je i slojevito kućište, s ekranom izdignutim iznad kućišta.

Zaključak testa

Noa X81, flagship Hangara18 u kategoriji je Best Buy modela na tržištu. Rijetko viđamo spoj odličnih specifikacija i iznimno niske cijene, zaključujemo našu recenziju / review. Iako smo slične kombinacije cijene i specifikacija već vidjeli primjerice s Googleovim Nexus 4 i 5 modelima, te čak i One Plus Oneom, oni su bili i do 50% skuplji od X81. Ipak, modelu Noa X81 zamjeramo nekonzistentnu autonomiju baterije, osrednju kameru i manje greške u izradi. Uzmemo li u obzir da za 1.999 kuna dobivamo osmojezgreni procesor, 2 GB RAM memorije, Full HD IPS ekran, micro SD utor ili Dual SIM, bez ikakvih problema X81 možemo poslati u ring s jačim modelima, kojima perjanica Hangara 18 može dostojno konkurirati.

 

Plus

+ Ekran

+ Cijena

+ Procesor

 

Minus

- Baterija

- Malene greške u izradi

Konkurencija - Samsung Galaxy S5

Galaxy S5 i Noa X81 nude jednakih 2 GB RAM memorije, te oba imaju 16 megapikselne kamere, no Samsungov čipset nudi nešto bolje performanse u benchmarkovima unatoč nepostojanju 4 jezgre. Samsung i Noa dijele jednaku Full HD rezoluciju ekrana, no Samsung ima 0,1 inča veću dijagonalu te AMOLED panel. Samsung također ima i veću bateriju, 2800 mAh, no gotovo jednaku autonomiju zbog nešto zahtjevnijeg ekrana. Galaxy S5 je dostupan po trostruko većoj cijeni od 6.298 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1423089384.jpg

Konkurencija - MGM Forward 5.5

Forward 5.5 i Noa X81 veoma su sličnih specifikacija, imaju jednaki osmojezgreni čipset,  2 GB RAM memorije i 5 inčne Full HD ekrane. MGM za ekran iskorištava nešto izraženiji AMOLED panel, dok Noa ponešto konvencionalniji IPS. Osjetno veću debljinu Noa iskorištava za 10% veću bateriju, 2500 mAh spram 2300 mAh MGM-a. Noa također ima i kameru veće rezolucije, 18 spram 13 megapiksela, no kamere rade slike gotovo jednake kvalitete. MGM Forward 5.5 dostupan je po 1.000 kn većoj cijeni, odnosno za 2.999 kuna.

 

©Mobil.hr, 02/2015.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1423089400.jpg

 

 

 

Komentari

Novak

05. veljače 2015 - 22:08 Prijavi neprimjeren komentar

Hrvatski proizvođač? LOL

Odgovori